اختتامیه

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره سفرنامه نویسی ناصرخسرو قبادیانی نخستین جشنواره سفرنامه نویسی ناصرخسرو قبادیانی با اعلام برگزید‌گان و اعطای لوح تقدیر و جوایز به نفرات برگزیده به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی نخستین جشنواره سفرنامه‌نویسی ناصرخسرو قبادیانی، مراسم اختتامیه این جشنواره بعد از ظهر روزسیزدهم بهمن‌ماه در سالن همایش وزارت کشور با حضور جمعی از بزرگان ادبیات، فعالان صنعت گردشگری به همت مرکز پژوهش‌های هفته‌نامه تعطیلات نو، پورتال گردشگری زورق، خانه جهانگرد و انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران برگزارشد با سخنرانی و قرائت بیانیه از سوی آرش نورآقایی ، دبیرجشنواره ، و اعلام برگزیدگان در بخش نوشتاری، عکس، صوتی و تصویری، دیجیتال و بخش ویژه کودک و نوجوان برگزارشد.

وی در سخنانی با اشاره به شکل گیری ایده اولیه برگزاری این جشنواره از حدود ۴ سال پیش گفت: برگزاری این جشنواره که ایده اولیه آن را کتاب ارزشمند گلگشت در وطن نوشته استاد گرانقدر ایرج افشار رقم زد تا به امروز که حدود سه سال از برگزاری هزاره ناصرخسرو گذشته است، امکان اجرا پیدا نکرد؛ اما خوشبختانه این ایده سرانجام با همکاری و مساعدت هفته‌نامه تعطیلات نو و گروهی دیگر از همراهان و فعالان عرصه گردشگری عملیاتی شد.وی با انتقاد از حضور کمرنگ دستگاه‌های دولتی و متولی در این جشنواره اضافه کرد: امیدوارم برگزاری این جشنواره موجب نامگذاری روزی به نام ناصرخسروقبادیانی شاعر بزرگ فارسی زبان در تقویم ملی کشورمان شود.

در ادامه این مراسم، علی دهباشی- دبیرهیات داوران بخش نوشتاری نخستین جشنواره سفرنامه‌نویسی ناصرخسرو قبادیانی در سخنانی از برگزارکنندگان این جشنواره تقدیر کرد و گفت: مهمترین ویژگی این جشنواره برگزاری آن توسط جوانان فعال در بخش خصوصی و خودجوش بودن فکر و ایده اولیه آن بوده است؛ ضمن اینکه این همایش با کمترین امکانات و بدون حمایت از سوی دستگاه‌های متولی فرهنگ برگزار شده است‌. وی ادامه داد: نخستین جشنواره سفرنامه‌نویسی ناصرخسرو قبادیانی انگیزه‌ای برای نوشتن و آغاز خلاقیت و فکرکردن در میلیون‌ها مسافر داخلی و خارجی است که همین امر به ترغیب و تشویق نیاز دارد و قطعا اثرات برگزاری چنین حرکات فرهنگی را در سال‌های بعد در گردشگری و ادبیات به خوبی می‌توان دید.

دهباشی با تاکید بر اصل دیدن و نوشتن درمکتوب کردن سفرنامه‌ها خاطرنشان کرد: برگزاری دوره‌های حرفه‌ای سفرنامه‌نگاری در پرورش استعدادهای نو و خلاق در این عرصه و کمک به فرهنگ‌سازی سفرها بسیار تاثیر‌گذار است‌.

دکتر ناصرتکمیل همایون دیگر داور بخش نوشتاری نخستین جشنواره سفرنامه‌نویسی ناصرخسرو قبادیانی نیز در سخنانی با بیان اینکه رحله نویسی در ایران از قدیمی‌ترین روش‌های سفرنامه‌نویسی ایرانیان است، گفت: این سفرنامه‌ها در مقابل مکتوبات و سفرنامه‌های سیاحان خارجی که درباره ایران نگاشته شده‌اند ازقدمت و درجه اعتباری بالایی برخوردارند و با بلدان‌نویسی، شهرنامه‌نویسی و نمونه‌هایی مانند مسائل الممالک سیاحان غربی برابری می‌کنند. و حتی گاهی گوی سبقت را از آنها می‌ربایند.

وی تاکید کرد: تاریخ‌نگاری و سفرنامه‌نویسی همچنان از شیوه‌های ارزشمند ادبی به شمار می‌روند به طوریکه در دوران معاصر، دکتر ایرج افشار را می‌توان یکی از بزرگترین سفرنامه‌نویسان ایران به شمار آورد که کتاب گلگشت در وطن وی از معتبرترین و غنی‌ترین مکتوبات دراین حوزه است‌.

وی با گرامی‌داشت یاد و خاطره این نویسنده و محقق برجسته کشورمان، تصریح کرد: پاسداشت سفرنامه نویسی در ایران که اولین گام آن با برگزاری نخستین جشنواره سفرنامه‌نویسی ناصرخسرو قبادیانی برداشته شده است‌، نوید‌بخش راهی پاینده در این عرصه ادبی و فرهنگی است. دکتر ناصرتکمیل همایون همچنین از دکترهوشنگ دولت آبادی و همسرش سهیلا حقیقت به عنواه همراهان دکتر افشار در بسیاری از سفرهایش به نمایندگی از برگزارکنندگان نخستین جشنواره سفرنامه‌نویسی ناصرخسرو قبادیانی تقدیر کرد.

دکترهوشنگ دولت آبادی نیز که به نمایندگی از فرزندان دکتر ایرج افشار، سخن گفت: از برگزارکنندگان نخستین جشنواره سفرنامه‌نویسی ناصرخسرو قبادیانی تقدیر کرد و افزود: اگر امروزایرج افشار زنده بود حتما بسیار خوشحال و خرسند بود؛ چراکه بارها از او به خاطر کارهایی که در حذر کرده بود بسیار مورد تقدیر قرار شد؛ اما این برای اولین بار است که از او به دلیل سفرهای بی شمارش تقدیر می‌شود. دکترسعید فیروزآبادی‌– پژوهشگر و خاورشناس نیز از دیگر سخنرانان این مراسم اختتامیه این جشنواره بود که به تبیین جایگاه ایران ازنگاه سیاحان خارجی پرداخت و گفت: بررسی سفرنامه سیاحان خارجی از ایران، نمایان‌گر تصاویر ذهنی آنهاست.

وی با بیان اینکه تصاویر ذهنی سفرنگاران در همه مکتوبات برای جوامع مختلف، جذاب و خواندنی بوده است ادامه داد: کهن‌ترین اسناد و مدارک در حوزه سفرنامه‌نویسی در جهان، ایران را مبدأ این رشته می‌دانند؛ چراکه نخستین سفر‌نامه به استناد تاریخ به دستور داریوش اول هخامنشی درباره رودخانه سند، خلیج فارس و دریای سرخ نگاشته شده است.

وی همچنین به فهرستی از سفرنامه‌های نوشته شده درباره ایران ازسوی سیاحان یونانی، رومی و. . در دوره‌های مختلف تاریخی از حکومت هخامنشیان، ساسانیان، حمله اسکندرمقدونی تا دوره‌های معاصر مانند قاجاریه و پهلوی اشاره کرد و گفت: درهمه این سفرنامه‌ها، نگاه ذهنی نگارنده بر دیده‌ها و نوشته‌هایش تاثیر داشته است به طوریکه با تقسیم سفرنامه‌های خارجی درباره ایران به چهار دوره قبل و بعد از اسلام، سفرنویسان قاجاریه و پهلوی می‌توان دریافت که در نگاه سفرنامه‌های سیاحان خارجی ایران قبل از اسلام، قدرتمند و گاهی با توانایی افسانه‌ای نمایش داده شده است‌.

به گفته وی در سفرنامه سیاحان خارجی پس از اسلام، ایران همچنان قدرتمند و پناهگاهی برای مسیحیان تصویرشده است. دکتر فیروزآبادی اضافه کرد: در تصاویرسفرنامه سیاحان خارجی دوره قاجاریه، ایران کشوری در حال تلاش برای مدرن‌شدن و کشوری متحد اروپا است که از جمله این سفرنامه‌ها می‌توان به سفرنامه‌ پولاک پزشک دربار ناصرالدین شاه قاجار اشاره کرد. وی خاطرنشان کرد: بررسی سفرنامه‌های سیاحان خارجی دوره پهلوی اول و دوم نیز نشان می‌دهد که سفرنامه‌ها در حال علمی شدن و نمود و بروز در عرصه‌های مختلف مانند مجموعه عکس، راهنمای سفر و...بوده‌اند.

برگزاری دو کارگاه تخصصی سفرنامه‌نگاری و معرفی مسیر سفر ناصرخسرو قبادیانی، توسط محمدرضا توکلی صابری – فوق دکترای شیمی و دکترای دارو سازی که خود این مسیر را در شش سال طی کرد و مشاهدات خود را در کتابی تحت عنوان سفربازگشتنی مکتوب کرده است از بخش‌های جانبی این جشنواره بود. وی ناصرخسرو را نخسین حجه الرحل نویس معرفی کرد و گفت: این سفرنامه در اصل، راهنمایی جامع و کامل است که درآن به کوچکترین نکات در زمینه مردم شناسی، قومیت‌ها، عقاید مذهبی، رویدادها و حوادث اجتماعی و حتی میزان فاصله شهرها با یکدیگر، توجه شده است. سفرنامه ناصرخسرو با مقدمه‌ای کوتاه از معرفی خود و انگیزه‌های سفرش آغاز و بلافاصله شرح سفر از مبدأ تا مقصد توضیح داده می‌شود.

وی، خاطرنشان کرد: قدرت مشاهده، صداقت در گزارش نویسی، کنجکاوی، پیگیری و جستجوگری، صبر در برابر سختی‌ها و مشکلات، تفاوت میان خرافه و واقعیت و همچنین پایبندی به منابع گفته‌ها و شنیده‌ها را می‌توان از ویژگی‌های ممتاز سفرنامه ناصرخسرو دانست.

نشاني دبيرخانه‌:
تهران، خیابان آفریقا (جردن)، نبش خیابان طاهری، ساختمان تجارت ایرانیان، طبقه 4، واحد 6،
کد پستی: 44835 19669
تلفن: 26212446
آدرس ایمیل: info@SafarNegar.com

مجری و برگزار کننده

کلیه حقوق سایت برای شرکت زورق محفوظ است.