18 مرداد 1393

تصاویری از مراسم دوچرخه سواری سومین جشنواره سفرنگاری ناصر خسرو
اختتامیه

15 مرداد 1393

تصاویری از مراسم اختتامیه18 مرداد 1393

به نام خدا – گزارشنامه
سلام همسفران، سپاس از حضورتان
صدای کاروانی که ناصرخسرو به صدا در آورد از کرانه های دور زمانه فرهنگی ایران به بلندای هزار ساله به گوش می رسد، جرسی آنقدر بلند که هنوز پس از یک هزاره صدایش در کرانه های فرهنگ جهانی پیچیده است. اینگونه بود که به یاد گام های بلند ناصر خسرو سفری ساختیم به نامش، و جشنی که بهانه گردآمدن مان سفرنگاری ها باشد، با این هدف که سفر تنها رفتن و گذشتن نیست، بلکه دیدن است و ثبت کردن، کشف کردن و به یادگار گذاشتن، سفری که هماره در فرهنگ ما فرصت تجربه و توسعه فرهنگ بوده است، پنداشتیم که می توان سفرنگاری را فرصتی برای توسعه گردشگری فرهنگی برشمرد. اینک که در زمانه ای زیست می کنیم که رسانه های بسیاری برای ثبت و ارتباط غیر از نگارش مکتوب پدید آمده است، می توان از این روش های نو بهره برد و سفرنگاری هایی با قالب های نو ساخت.
در اینجا ذکر این نکته لازم است که تا موضوعی ثبت نشود و به هر شکلی بیان نشود به واقعیتی ملموس تبدیل نشده است. این بیان است که سفر را به واقعیتی ادراکی، بیانی و ارتباطی تبدیل می کند و آنرا واجد ارزشهای فرهنگی و علمی می سازد. با چنین فرآیندی سفر به مرتبه ای بالاتر ارتقا می یابد.
اینگونه بود که کاروان جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو از ایستگاه نخست خود با کجاوه های گونه گون راه گرفت، از قالب های سفرنامه مکتوب، عکس، فیلم، وبلاگ تا سفرنامه صوتی.
ایستگاه نخست سال 1390 بود که با همسفری وبسایت زورق، انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران، و هفته نامه تعطیلات نو جشنواره ناصرخسرو راه خود را پیش گرفت و با استقبال388 شرکت کننده در تاریخ 13 بهمن 1390 برگزار شد. کاروان جشنواره ناصرخسرو در تاریخ5بهمن 1391 به ایستگاه دوم خود رسید. که در این دوره هم از همراهی 720نفر همسفر بهره مند بودیم. حرکت این کاروان برای رسیدن به ایستگاه سوم از دیماه 1392 آغاز شد و پس از برنامه ریزی های جدید برای جشنواره فراخوان جشنواره سوم در اسفند 1392 منتشر شد. جشنواره سوم در دو بخش برنامه ریزی شد. بخش نخست بخش های قالبی شامل نوشتار، عکس، فیلم، بلاگ و صوتی. و بخش دوم که بخش های ویژه جشنواره سوم بود در دو حیطه سفرنگاری های نوروزی و سفرنگاری کودک و نوجوان که در هر دو حوزه با استقبال خوبی روبرو شدیم. همسفری بیش از 800 شرکت کننده در بخش های مختلف باعث افتخار کاروان داران جشنواره سوم ناصرخسرو است. توقف این کاروان در ایستگاه سوم از 12 امرداد آغاز شد و تجربه های سفرش را در دو واهه به تماشا گذاشت. کتابخانه و موزه ملی ملک که تماشاگه سفرنامه های تاریخی شد و موزه هنرهای دینی امام علی(ع) که گردگاه سفرنگاری های های هدیه شده به جشنواره بود. نمایشگاه عکس ها و تماشای فیلمهای منتخب، نشست های بررسی و شناخت سفرنامه که از 14 امرداد آغاز گردید و تا امروز ادامه داشت،. جشنواره سوم با یاد استاد باستانی پاریزی که هماره سفر و سفرنامه نویسی با او بود و امسال در بهار از میان ما رفت آغاز گردید.
از همراهی همسفرانی که این جشنواره را محقق ساختند سپاسگزاریم. پرتال جامع سفر زورق که امور دبیرخانه را به عهده داشت، انجمن صنقی راهنمایان گردشگری تهران که اعضای پرتلاشش این چند روز برای اجرای بهتر جشنواره تلاش کردند سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعم از معاونت گردشگری و اداره کل روابط عمومی سازمان موزه هنرهای دینی امام علی(ع)، کتابخانه و موزه ملی ملک، و مجموعه پوشاک الیاف طبیعی آندیا که حامی مالی جشنواره بود ، همچنین جای دارد که از سازمان زیباسازی و به ویژه معاون هنری آن و مجموعه کاخ نیاوران که بی هیچ چشمداشتی وسختگیری در میانه جشنواره به کمک جشنواره آمدند و هدایای زیبایشان را تقدیم نمودند سپاسگزاری کنیم. همینطور همراهان در گروه های انتخاب آثار که مجموعه ای از کارشناسان حوزه میراث فرهنگی و گردشگری بودند و با دقت مجموعه آثار را بازبینی، بازشنوایی و بازخوانی کردندو داوران زبده جشنواره که لطف کرده و تجربه پربارشان را خالصانه در اختیار گذاشتند ، همچنین همه شرکت کنندگان عزیز که بدون حضورشان این جشنواره معنا نداشت. و در پایان جای دارد از همه همکاران و دوستان عزیزم که در امور اجرایی با صداقت، سادگی و سلایق زیبایشان حضور داشتند و به قول عزیزی بهترین زیبایی همین حضور و تواضع است قدردانی نماییم.
سفر همچنان ادامه دارد، امید که خاطره همسفری ما نیز به سفرنامه ای ماندنی تبدیل شود.
دبیر جشنواره:رضا دبیری نژاد

18 مرداد 1393

جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو به کار خود پایان داد
1393-05-18 با حضور داوران بخش‌های وبلاگ، نوشتاری، فیلم و عکس برگزیدگان هر بخش از جشنواره سفرنامه‌نگاری ناصرخسرو با اهدای جوایز و لوح یادبود و تندیس معرفی شدند.
مراسم اختتامیه سومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو؛ شب گذشته(17 مرداد) در موزه‌ی امام علی(ع) برگزار شد
به گزارش روابط عمومی سومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو، رضا دبیری‌نژاد(دبیر این جشنواره) با اشاره به اهمیت سفر گفت: سفرنگاری فرصتی برای توسعه‌ی گردشگری است زیرا تا موضوعی ثبت نشود به بحثی ملموس تبدیل نمی‌شود و این بیان است که سفر را به واقعیتی ادراکی، بیانی و ارتباطی تبدیل می‌کند و آن را واجد ارزش‌های فرهنگی و علمی می‌سازد. با چنین فرآیندی سفر به مرتبه‌ای بالاتر ارتقا می‌یابد.
وی در ادامه؛ گزارش کوتاهی از روند جشنواره ارایه داد و گفت: در سومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو آثار در بخش‌های مکتوب، عکس، فیلم، وبلاگ و صوت پذیرفته شد و بعد از انتشار فراخوان در اسفند 92 بیش از 800 اثر به جشنواره رسید.
دبیری‌نژاد همچنین گفت: بخش ویژه سفرهای نوروزی و کودک و نوجوان جداگانه داوری شد که در بخش نوروزی 50 اثر و در بخش کودک 170 اثر حضور داشتند.
در ادامه‌ی برنامه با حضور داوران بخش‌های وبلاگ، نوشتاری، فیلم و عکس برگزیدگان هر بخش با اهدای جوایز و لوح یادبود و تندیس معرفی شدند.
در بخش نوشتاری از نادر عبداللهی، مریم قره‌سو و پویان تطهیری مقدم تقدیر و محمدرضا توکلی صابری به عنوان نفر برتر تجلیل شد.
در بخش فیلم، فیلم‌های آنا به کارگردانی عسل غریب و زمزمه زنده‌رود به کارگردانی جمال اسکویی تقدیر شدند و فیلم‌های جهانگردی با عصای سفید به کارگردانی محمدرضا بهری و سفرنامه قونیه به کارگردانی رضا مجلسی به عنوان آثار برتر معرفی شدند.
در بخش عکس؛ محمد گلچین کوهی، مهران کریمان و علی فرشادمهر تقدیر شدند و زهرا شاه‌سیاه به عنوان نفر برتر معرفی شد
. در بخش بلاگرها از وبلاگ سفرنویس شهرام شهریار برای ایجاد ساختار علمی و فنی برای مستندنگاری میراث طبیعی و فرهنگی تقدیر شد و فرشته ثابتیان نویسنده وبلاگ چمدانک، نادر بختیاری‌نیا نویسنده وبلاگ فرسنگ و مینا کامران نویسنده وبلاگ دوچرخه‌ها به عنوان رتبه‌های برتر معرفی شدند.
در بخش بزرگداشت‌ها نیز از نصرالله کسرائیان(عکاس پیشکسوت و قوم‌نگار) تقدیر شد.
نقش‌بندی(استاد رشته عکاسی) در بیان جایگاه کسرائیان گفت: کسرائیان حق بزرگی بر گردن عکاسی ایران دارد و یکی از تاثیرگذارترین عکاسان معاصر است. او یک قوم‌نگار واقعی‌ست که توانسته ایران را با هزاران عکس در بیش از 30 مجموعه به جهان به گونه‌ای زیبا معرفی کند. نقش‌بندی افزود: کسرائیان در عکس‌هایش برای اولین بار حتی سختی‌های زندگی را زیبا نشان داده و به عکاسان دیگر نشان داد که می‌توان ایران را زیبا معرفی کرد.

18 مرداد 1393

بنا بر رأی هیات داوران بخش نوشتاری آثار زیر به عنوان برگزیده این بخش اعلام می شوند:
اثر تقدیر شده: سفر به استان خراسان(سرزمین آفتاب) از نادر عبدالهی
اثر سوم: سفرنامه بندر مروارید از مریم قره سو
اثر دوم: سفرنامه سغد و خوارزم بعد از 4سال از پویان تطهیری مقدم
اثر نخست: شرح سفر به کوهستان های بدخشان و دیدار ازمزار ناصرخسرو از محمدرضا توکلی صابری
بنا بر رأی هیات داوران بخش فیلم آثار زیر به عنوان برگزیده این بخش اعلام می شوند:
آثار تقدیر شده:
فیلم آنا - کارگردان :عسل غریب به خاطر توجه به روح انسانی در سفر فیلم زمزمه زنده رود-کارگردان : جمال اسکویی به خاطر توجه به محیط زیست و تخریب میراث فرهنگی
– آثار برگزیده:
فیلم جهانگردی با عصای سفید-کارگردان : محمدرضا بحری

کارگردان : رضا مجلسی-فیلم سفرنامه قونیه
بنا بر رأی هیات داوران بخش بلاگرها آثار زیر به عنوان برگزیدگان این بخش اعلام می شوند:
تقدیر از وبلاگ سفر نویس آقای شهرام شهریار برای ایجاد ساختار علمی و فنی برای مستند نگاری میراث طبیعی و فرهنگی
رتبه سوم به خانم فرشته ثابتیان نویسنده وبلاگ چمدانک
رتبه دوم به آقای نادر بختیاری نیا نویسنده وبلاگ فرسنگ
رتبه اول به خانم مینا کامران نویسنده وبلاگ دوچرخه ها
بنا بر رأی هیات داوران بخش عکس جشنواره برگزیدگان این بخش عبارتند از:
تقدیر : محمد گلچین کوهی
رتبه سوم مهران کریمان
رتبه دوم علی فرشادمهر
رتبه نخست خانم زهرا شاه سیاه

18 مرداد 1393

بیانیه هیات داوران انتخاب سفرنگاری مجازی:
دنیای امروز،خواستگاهی فراتر از مرزهای محدودکننده و قوانین مادی بشری است. سفر کردن با مرکب خیال در سرزمینهای ناآَشنا ، دیگر امری محال نخواهد بود.کافیست دگمه ای را بفشاریم و نشانی راهی در آن سوی ناکجاآباد را بپرسیم تا با ده ها مسافر سفرنامه های دیجیتالی همسفر گردیم.
با توجه به بسط شبکه های اجتماعی و تغییر روند مناسبات و مراودات در دهکده جهانی، اهمیت بلاگرهای سفر در جذب گردشگر و افزایش حرکت چرخهای صنعت گردشگری از هیچ کس پوشیده نیست.لذا در طی سه سال برگزاری جشنواره ناصرخسرو، همواره تلاش بر این بوده که به بخش وبلاگهای سفر ،پررنگ تر از قبل پرداخته شود تا داوریها با نگاهی موشکافانه انجام پذیرد. لذا داوران این بخش از جشنواره ناصرخسرو ، بیانیه ی خود را به شرح زیر اعلام می دارند :
تعداد 62 سفرنامه در محیط مجازی برای جشنواره ارسال گشت و مورد بررسی هیات داوران قرار گرفت. در ابتدا، با توجه به 9 معیار ارزیابی، تعداد 15 سفرنامه به صورت جداگانه از طرف هر سه داور انتخاب گردید. سپس در مرحله دوم، با هم اندیشی مشترک و درنظرگرفتن معیارهای متفاوت با 9 معیار قبلی، تعداد 10 سفرنامه برتر به ترتیب امتیازات حاصله برگزیده شد. علاوه بر این هیات داوران ، تارنمایی را به صورت جداگانه مورد تقدیر قرار میدهد زیرا باور دارد این تارنما در جهت ایجاد ساختار علمی و فنی برای مستند نگاری میراث طبیعی و فرهنگی ایران زمین تلاشهای منحصر به فردی را انجام داده است.
هیات داوران بخش وبلاگ :
آرش نورآقایی،پرویز شجاعی پارسا،سمیرا منفرد
تابستان 1393- سومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو

بیانیه هیئت داوران بخش فیلم سومین جشنواره سفرنگاری ناصر خسرو:
رنج عنای سفر اگرچه دراز است      با بد و با نیک بی گمان به سر آید
( ناصر خسرو قبادیانی – سفر نامه )
هیئت داوران سومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو بر این باورند که شکوفه های ایراندوستی و ایرانشناسی بر شاخه های درخت کهن ایران شکفته است . با افتخار و مباهات از حضور گرم و آکنده از محبت تمامی هنرمندان و هنر دوستانی که محصول نگاه زیبا و اندیشمندانه خود را در معرض دید ما قرار دادند صمیمانه سپاسگزاری می نماییم .
مشاهده و تعمق در این آثار ما را به این باور رساند که قلب های بسیاری برای ایران می تپد (طپد) و همگی یکصدا می گویند : " چو ایران نباشد تن من مباد " . از مجموع 105 اثر رسیده به جشنواره هیات انتخاب به گزینش موضوعی آثار اقدام نموده و 21 اثر مستند کوتاه و بلند فارغ از دسته بندی های رایج جشنواره ای انتخاب و در اختیار هیئت داوران قرار گرفت و براساس سیاست های فرهنگی جشنواره ارزیابی شد – بدیهی است امر انتخاب دشوار ترین مرحله داوری آثاری است که هر یک از ویژیگی ها و شایستگی های خاص خود برخوردارند .آنچه بعنوان رای داوران اعلام خواهد شد به هیچ وجه به معنای مقایسه کمی و کیفی آثاری نیست که در نگاه کلان ما همگی ارزش های فرهنگی خود را دارند . شاید آنچه در نهایت چند اثر را از سایر آثار متمایز ساخت ، نگاه لطیف و فرهنگی فیلمساز به روح جهانگردی و حقیقت جهان شناسی بود که در قاب تصویر تبلور یافته بود .
بدون شک این آثار پشتوانه گنجینه های فرهنگی این مرز و بوم هستند که با تلاش صادقانه خود ، ایران زیبا را به جهانیان می شناسانند. همتم بدرقه راه کن ای طایر قدس که دراز است ره مقصد و من نوسفرم ( لسان الغیب ) هیئت داوران بخش فیلم جشنواره
محمد رضا اصلانی، محمد حسین تمجیدی، نوشاد رکنی.

بیانیه هیأت داوران بخش نوشتاری:
هنوز در سفرم
خیال میکنم در آبهای جهان قایقی است
و من مسافر قایق، هزارها سال است
سرود زنده دریانوردهای کهن را
به گوش روزنه های فصول میخوانم و پیش میرانم
سهراب سپهری  
بیش از هزار سال پیش ناصرخسرو قبادیانی ترک دبیری و دیار کرد و از مرو راهی سرزمینهای مقدس مکه و مدینه شد و طی هفت سال، رنج و تعب سفر را به جان خرید و هنگامی که در 444 قمری به بلخ باز میگشت گنجینهای در آستین داشت که غیر از سِحر کلام، خوان بخشندهای بود از دیدنیها و گفتنیها و شنیدنی ها. امروزه به رغم شیوع و فراگیری رسانههای مختلف، سنت نوشتار همچنان سرپا مانده است و عمر دیرپای روایت مکتوب فارسی مؤید گنجینه سترگ و میراث دیرسالی است که طی قرنها بالیده است.
سفرنامه و سفرنویسی یکی از گونه های محبوب نوشتار است که گذشته از سابقه و ارزشهای تاریخی اش ، حاوی ارزشهای مردمشناسانه و انسانشناسانه نیز هست و به تعبیری دبرپاترین ابزاز بشر است برای انتقال تجربۀ مواجهه او با انسان و جهان. هیئت داوران «سومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو» در میان آثار ارسالی به جشنواره در پی چند خصیصه مبرز بوده است: حضور و اصالت مکان و جغرافیا، نگاه مشاهده گر و تعامل کاوشگرانه راوی با محیط و انسانها و در آخر روایتگری و تبدیل تجربه به متنی روایی و جذاب. با این نگاه سفرنامه موفق نوشتاری است که در پی توصیف و ارائه اطلاعات مستندِ جغرافیایی، تاریخی، طبیعی و انسانی از یک مکان بر آید و به همراه نگاه موشکافانه در پی انتقال تجربۀ زیستشدهای به نام «سفر» باشد. ناگفته پیداست که تعادل بین واقعیت بیرونی و درونیات راوی در این گونه ضروری است تا شخصی نویسی به مولفه اصلی سفرنامه بدل نشود و امر بیرونی عنصر غالب سفرنامه باشد. ازین رو در عین حضور مولفه ها و گونه هایی چون داستان، خاطرات سفر، راهنمای سفر و گزارش جغرافیایی سفر در یک سفرنامه، نباید این مولفه ها به تنهایی بر سفرنامه غلبه داشته باشند.
هیت داوران علاوه بر ارزشیابی روایی، نیت و هدف سفر را نیز مد نظر قرار داد و برای راویانی که برای سفر سفر می کنند امتیاز در نظر گرفت
. هیئت داوران بخش نوشتاری : رضا مختاری، گیتی صفرزاده، نسیبه فضل اللهی

بیانیه هیئت داوران بخش عکس:
سلام
جشنواره سفرنگاری ناصر خسرو به سومین ایستگاه خود رسید و در این میان بخش عکس جشنواره همانند سالهای گذشته از بخش های پر مخاطب، جذاب و پرچالش این جشنواره نیز بود. امسال عکاسان حرفه ای و آماتور در کنار هم 320 مجموعه اثر را برای جشنواره ارسال کردند که در بررسی اولیه 293 مجموعه عکس که در مجموع 2900 قطعه عکس ا تشکیل می داد، منطبق با شرایط دبیرخانه تشخیص داده شد. امسال برای اولین بار داوری ها بدلیل حجم بالای آثار در دو مرحله و توسط دو گروه از داوران انجام شد. هیئت انتخاب اولیه در اولین بررسی به 55 مجموعه برای داوری نهایی رای داده و سپس داوری نهایی ابتدا به 7 مجموعه اثر و در نهایت به برندگان نهایی شامل 3 برگزیده رای داد.
هیئت داوران بخش عکس سومین جشنواره سفرنگاری ضمن ابراز مسرت از تعدد آثار ارسالی و همچنین ارتقاع چشمگیر سطح کیفی آثار نسبت به سالهای گذشته، لازم میداند نکاتی را جهت ارتقاع بیش از پیش کیفیت آثار برای جشنواره های آتی ذکر بنماید:
1- در بخش قابل توجهی از آثار زیرنویس (کپشن) عکسها مناسب نبوده ودر عمده موارد دارای اشکالاتی نظیر نا مفهوم بودن، بدون اطلاعات کافی شامل زمان، مکان، چرایی و توصیف مناسب بوده است.
2- علیرغم اینکه درصد قابل توجهی ازمسافرتها با هدف شرکت در آیین های مذهبی و سنتی صورت می پذیرد ولی حجم آثار در این بخش بسیار بیشتر از تصور هیئت داوران بود و به بخش های دیگر مانند ابزار سفر، طبیعت، معماری و.... کمتر توجه شده بود.
3- عنصر روایتگری می بایست در مجموعه آثار بیشتر مورد توجه قرارگیرد و در انتخاب تعداد عکسها دقت بیشتری صورت پذیرد چرا که بعضا ارسال چند عکس اضافه و یا کم لطمه جدی به آثاری زده بود که می توانستند شایسته انتخاب باشند. هیئت داوران ضمن تشکر از تمامی شرکت کنندگان، امیدوار است برای سالهای آتی شاهد دریافت آثاری ارزشمندتر از پیش باشد.
هیئت انتخاب اولیه:
آقایان بهزاد ترکی زاده، اسعد نقشبندی و کامران خوشی
داوران اصلی:
سرکار خانم گوهر دشتی و آقایان اسماعیل عباسی و محمدرضا طهماسب پور

خبر فوری

15 مرداد 1393

به اطلاع تمامی شرکت کنندگان و علاقمندان به جشنواره سفرنگاری ناصر خسرو می رساند. متاسفانه به دلیل عدم حضور جناب اقای محمد رضا اصلانی در نشست دیروز جشنواره، سخنرانی ایشان امروز جایگزین سخنرانی جناب آقای مهندس سید محمد بهشتی خواهد شد.
دبیرخانه سومین جشنواره سفرنگاری

اسامی برندگان اعلام شده در افتتاحیه جشنواره ناصرخسرو

15 مرداد 1393

اسامی برندگان اعلام شده در افتتاحیه جشنواره ناصرخسرو: بنا بر رأی هیات داوران بخش نوروزی سه اثر زیر به عنوان برگزیده این بخش اعلام می شوند: فیلم پلپلاسی ازآقای مرتضی کاویانی سفرنامه مکتوب سین هشتم سفر از آقای رضا عاشوری عکس های سفر به بوشهر از آقای احمد بلباسی بنا بر رأی هیات داوران بخش کودکان و نوجوانان از شرکت کنندگان زیر به عنوان برگزیدگان این بخش تقدیر به عمل می آید: آرمان نیکنام فرهاد روح بخش الله آباد پارسا خیاط زاده سید احسان سجادی محمد صدرا ابراهیمی خبیر معین رضوانی بنا بر رأی هیات داوران بخش صوتی ضمن تقدیر از اثر آقای مهران مجیدپناه به خاطر کیفیت فنی آن اثر صوتی سفر به قشم با کار خانم الهام گارسچی به عنوان اثر برگزیده اعلام می گردد اسامی داوران: بخش صوتی: فرامرز علیخانی، ژاله ابراهیمی، مریم حصارکی، پرتو حسنی زاده بخش کودک و نوجوان: زهره نیلی، لیلا کفاش زاده، محمد نوروزی نتایج بخشهای دیگر جشنواره متعاقبا در اختتامیه جشنواره در روز جمعه 17 امرداد اعلام خواهد شد.

افتتاحیه

15 مرداد 1393

(افتتاحیه(گزارش تصویریسفر ناصر خسرو هزار ساله می شود

13 مرداد 1393

سفر ناصر خسرو هزار ساله می شود سومین جشنواره سفر نگاری ناصر خسرو در روز یکشنبه 12 امردادماه درکتابخانه و موزه ملک گشایش یافت. گشایش نمایشگاه سفرنامه های تاریخی و نشست بررسی سفرنامه های تاریخی از برنامه های روز نخست این جشنواره بودند . این رویداد به مدت 5 روز تا تاریخ 17 مرداد در موزه امام علی ادامه خواهد داشت . نشست تخصصی این روز با حضور دکتر محسن جعفری مذهب ، هیأت علمی کتابخانه ملی ایران ودکتر گودرز رشتیانی ، هیأت علمی دانشگاه تهران برگزار شد . ابتدا ، دکتر محسن جعفری مذهب به بررسی اهمیت سفرنامه ناصر خسرو پرداختند . سفرنامه ناصر خسرو که سفر خود را در جمادی الاول سال 437 هجری قمری شروع می کند در حدود 20 ماه دیگر 1000 ساله می شود ، این در حالی است که همه ما مارکوپولو را که قدمتی 700 ساله دارد بیش از ناصر خسرو و به عنوان سمبل گردشگری در همه دنیا می شناسیم ، حدود 20 سال پیش اعراب نیز شروع به شناساندن ابن بطوطه به عنوان همتای عرب مارکوپولوی غربی کردند که تنها 20 سال از مارکوپولو متأخرتر است و همچنین ترک ها از حدود 10 سال گذشته اولیا چلبی را از راه های گوناگون به خود و دنیا می شناسانند که بی شک کودکان آن ها در آینده نزدیک از این شناخت بهره مند می شوند ، این در حالی است که ناصر خسروی 1000 ساله مهجور مانده که امید است حرکاتی که از چند سال گذشته در این راستا آغاز شده ، در هزاره این سفرنگار مهم نتایج خوبی به همراه داشته باشد . در ادامه دکتر رشتیانی به بررسی اهمیت سفرنامه ابن فضلان برای شناخت سرزمین های شمالی پرداختند. این سفرنامه علی رغم این که مختصراست ، از جهات مختلف از جمله شناخت تاریخی و اجتماعی زمان خود اهمیت ویژه ای دارد . در مقدمه بحث اشاره ای شد به رابطه مستقیم سفرنامه نویسی و پیشرفت . سفرنامه ها در ایران بیشتر زمانی ظهور می کنند که اوج پیشرفت فرهنگ ایرانی اسلامی بوده و در نتیجه فضایی برای سفر و فرصتی برای نگارش سفرنامه دست داده است . سفرنامه ابن فضلان که در سال 309 هجری قمری نوشته شده و دوره ای کمتر از یک سال را در بر می گیرد ، به زبان عربی است ولی به احتمال زیاد او ایرانی بوده است ، اما متأسفانه اطلاعات زیادی از او جز اشاراتی از یاقوت حموی و مختصری دیگر در دست نیست . سفر او از بغداد شروع می شود و به سمت ایران مرکزی و شرق ایران ونیشابور و مشهد و بخارا و خوارزم و بعد به سمت ترک ها و سرزمین اسلاو ها می رود . این سفر که ممکن است به انگیزه مذهبی یا سیاسی انجام شده باشد ، در حین مشاهداتش ، اطلاعات بسیاری از وضعیت اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی ، باور ها و خرافات ، پوشش و ویژگی های ظاهری افراد آن زمان و مکان ارائه می کند . این سفرنامه از مراجع معتبر در تارخ سرزمین های شمالی نیز محسوب می شود. جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو که با نمایشگاه سفرنامه های تاریخی از 12 امرداد آغاز شده تا 17 امرداد و اعلام برگزیدگان ادامه خواهد داشت.

عکس های سفر به روایت ناصر خسرو

11 مرداد 1393

عکس‌های سفر به روایت جشنواره ناصرخسرو از میان 2831 قطعه عکس شامل291 مجموعه عکس ارسالی توسط 207 عکاس، 50 مجموعه عکس به مرحله‌ی نهایی جشنواره راه یافت. به گزارش روابط عمومی سومین جشنواره سفرنامه‌نگاری ناصرخسرو قبادیانی، هیات انتخاب جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو شامل "اسعد نقش‌بندی"، "بهزاد ترکی‌زاده" و "کامران خوشی" کار گزینش عکس‌های این جشنواره را انجام داده‌اند. از میان این آثار؛ هفت مجموعه‌ی منتخب نیز در موزه‌ی امام علی(ع) از روز 12 مرداد به نمایش درآمده است. همزمان آثار برگزیده‌ی دو دوره‌ی قبل جشنواره‌ی ناصرخسرو در طبقه‌ی همکف این موزه درمعرض دید علاقه‌مندان قرار داده شده است. عکس‌های راه یافته به بخش نهایی این جشنواره توسط داوران بخش عکس شامل "خانم گوهر دشتی" "آقای محمدرضا طهماسب‌پور"، "آقای اسماعیل عباسی" و داوری و اسامی برگزیدگان در روز جمعه(17 مرداد ماه) در مراسم اختتامیه‌ی جشنواره ناصرخسرو اعلام می‌شود. همزمان با جشنواره سفرنامه‌نگاری ناصرخسرو؛ کارگاه آموزشی مجموعه‌ی عکس توسط "اسماعیل عباسی" در روز پنجشنبه از ساعت 17 در موزه امام علی(ع) برپا می‌شود که حضور علاقه‌مندان در این کارگاه آزاد است. سومین جشنواره سفرنامه‌نگاری ناصرخسرو در خرداد ماه در بخش‌های مختلف عکس، فیلم، سفرنامه‌ی مکتوب، سفرنامه‌ی صوتی و سفرنامه‌ی مجازی برگزار می‌شود.


نمایشگاهی از سفرنامه‌های تاریخی برپا می‌شود

11 مرداد 1393

سومین جشنواره سفرنامه‌نگاری ناصرخسرو به استقبال ویژه‌برنامه‌های مرداد ماه می‌رود.
سومین جشنواره سفرنامه‌نگاری ناصرخسرو به استقبال ویژه‌برنامه‌های مرداد ماه می‌رود. برگزاری نمایشگاه‌ها‌، نشست‌ها، نمایش فیلم و تور دوچرخه‌سواری ازجمله این برنامه‌ها هستند.
به گزارش روابط عمومی سومین جشنواره سفرنامه‌نگاری ناصرخسرو قبادیانی؛ روز یکشنبه(12 مرداد ماه) نمایشگاه سفرنامه‌های تاریخی در موزه ملی ملک افتتاح می‌شود. همچنین نشست بررسی سفرنامه‌های تاریخی از ساعت 15 در سالن اجتماعات کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود.
گشایش نمایشگاه عکس‌های منتخب سومین جشنواره در گالری طبقه دوم موزه امام علی(ع)؛ برگزاری نمایشگاه مرور بر عکس‌های منتخب دو دوره گذشته در گالری طبقه سوم موزه امام علی(ع)؛ نمایش فیلم "پاریز تا پاریس" به یاد استاد باستانی پاریزی و "پلپلاسی" در بخش نمایش فیلم نوروزی در سالن اجتماعات موزه امام علی(ع) از ساعت 16 تا 17؛ برگزاری نشست شناخت سفرنامه با حضور محمدرضا اصلانی و سیداحمد محیط طباطبایی در سالن اجتماعات موزه امام علی(ع) از ساعت 30/18 – 20 و برگزاری سخنرانی برای یادبود استاد باستانی پاریزی و اهدای جوایز بخش‌های کودک، نوروزی و صوتی از ساعت 30/18 – 20 در سالن اجتماعات موزه امام علی(ع) ازجمله برنامه‌های روز سه‌شنبه(14 مرداد ماه) هستند.
اختتامیه‌ی سومین جشنواره سفرنامه‌نگاری ناصرخسرو در مرداد ماه در بخش‌های مختلف عکس، فیلم، سفرنامه‌ی مکتوب، سفرنامه‌ی صوتی و سفرنامه‌ی مجازی برگزار می‌شود.


سومین جشنواره سفرنگاری

11 مرداد 1393لیست کاندیدای سومین جشنواره سفرنگاری ناصر خسرو

11 مرداد 1393

بخش نوشتاری :
نادر عبدالهی، محمدرضا اعتمادیان، مسیح مسیح زاده، مریم قره سو، رضا مجلسی، مرتضی میرغلامی، سمیرا فلاح، فرزانه بگوند، پویان تطهیری مقدم، محمدرضا توکلی صابری، صفورا زواران حسینی، رقیه رادمرد، سیامک خسروی کامرانی.
بخش فیلم :
فرزند اصفهان و سرزمین شگفتی ها
فرزند اصفهان و سرزمین شگفتی ها – تهیه کننده : عبدالحمید ارجمند
میمند - کارگردان :خانم امیری
آنا - کارگردان :عسل غریب
خاله ناهید - کارگردان :آذر مهرابی
فصل عاشقی – کارگردان :هستی عباسی
ورکبار – کارگردان : محبوبه رشیدی
گنبد مینا – کارگردان : محمد احسانی
جهانگردی با عصای سفید – کارگردان : محمدرضا بحری
پلپلاسی – کارگردان : مرتضی کاویانی
گر مرد رهی : رامین فتاحی
سفرنامه قونیه – کارگردان : رضا مجلسی
لاهیج و اوکراین – کارگردان : یاسر طالبی
ریشه در باد – کارگردان : جمال اسکویی
زمزمه زنده رود – کارگردان : جمال اسکویی
نیمروز مکران – کارگردان : ماکان عاشوری 3000
بلندای افسونگر – کارگردان : یاسر طالبی
جنگل ابر – کارگردان : احمد نیک کار
بخش صوتی : سیمین ثقفی، مهران مجیدپناه، الهام گارسچی، حمید سلطان آبادیان
بخش عکس : جاوید تفضلی، مهران کریمان، احسان کمالی، حمید عابدی، محمد گلچین کوهی، علی فرشادمهر، زهرا شاه سیاه


مهلت ارسال آثار به جشنواره سفرنگاری تمدید شد

۳۰ فروردین ۱۳۹۳

مهلت ارسال آثار به سومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو تا پایان اردیبهشت ماه امسال تمدید شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، با توجه به درخواست علاقمندان و شرکت‌کنندگان در جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو و همچنین با هدف ایجاد امکان بیشتر برای بهره‌گیری از سفرهای بهاری و استفاده از سفرهای این فصل برای تولید سفرنگاری‌های گوناگون، شورای سیاست‌گذاری جشنواره ناصرخسرو تصمیم گرفت تا زمان ارسال آثار به این جشنواره را تا پایان اردیبهشت 1393 تمدید نماید.
این جشنواره با هدف توسعه و ترویج مستندنگاری سفر و استفاده از سفر برای خلق آثار ادبی و هنری که می‌تواند منبع علمی، پژوهشی و شناختی باشد؛ شکل گرفته است. جشنواره در بخش‌های نوشتار، عکس، فیلم، صوت و سفرنگاری مجازی برگزار می‌شود و در سومین دوره خود دارای سه بخش ویژه سفرنگاری‌های نوروزی، کودک و نوجوان و تورکارگاهی نیز است.
سومین جشنواره سفرنامه نگاری ناصرخسرو در خردادماه در بخش‌های مختلف عکس، فیلم، سفرنامه‌ی مکتوب، سفرنامه‌ی صوتی و سفرنامه‌ی مجازی برگزار می‌شود.


دیدگاه جمال میرصادقی درباره سفرنامه‌نویسی

۲۳ فروردین ۱۳۹۳

جمال میرصادقی می‌گوید: سفرنامه‌نویسی به ویژگی‌های جذاب نوین احتیاج دارد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به اعتقاد این نویسنده پیشکسوت، اگرچه شرایط زندگی، امکانات سفر و جریان‌ چرخه‌ اطلاعات در جهان باعث شده که سفرنامه‌نویسی همانند گذشته در میان اهالی فرهنگ و قلم رواج نداشته باشد اما با لحاظ کردن ویژگی‌های جدید برای این گونه‌ ادبی می‌توان کارکردهای جدید و جذابی را به آن افزود.
میرصادقی در رابطه با ویژگی سفرنامه‌نویسی و جذابیت‌های آن در گذشته اظهار کرد: آنچه مشخص است سفرنامه کنجکاوی مردم را برآورده می‌کند. در گذشته نیز به همین صورت بوده زیرا بی‌خبری ملت‌ها از ساکنان سایر سرزمین‌ها باعث می‌شد که مردم به مطالعه این گونه‌ ادبی روبیاورند؛ به این ترتیب سفرنامه که به واسطه سفرهای فردی به شهرها و کشورها نوشته می‌شد بسیار مورد استقبال بود.
او در ادامه افزود: نکته بعدی این‌ است که مردم سعی داشتند با اطلاع از زندگی و آداب و رسوم یکدیگر، زندگی بهتری را در پیش بگیرند و در واقع به تعالی دست یابند، بنابراین اطلاع پیدا کردن در مورد جغرافیاهای مختلف و سبک زندگی مردم در شهرها و کشورهای دیگر از اهمیت زیادی برخوردار بود.
این نویسنده با اشاره به دستاوردهای جدید بشر در حوزه‌ تکنولوژی و رسانه‌ها و شبکه‌های اطلاع‌رسانی جهانی گفت: در گذر زمان و با گسترش رسانه‌های ارتباط جمعی و ظهور اینترنت، این اشتیاق در خوانندگان کم و کمتر شد، تا جایی که امروز خوانندگان گرایش چندانی به مطالعه‌ سفرنامه‌ها ندارند زیرا می‌توانند به راحتی اطلاعات مورد نیازشان را از اینترنت کسب کنند.
او در پاسخ به این‌که با این وجود آیا سفرنامه‌نویسی می‌تواند همچون گذشته مورد استقبال مردم قرار گیرد گفت: به زعم من اگر سفرنامه‌نویسی در شرایط فعلی همراه با جنبه‌های دیگری مانند ذکر خصوصیات روحی مردم و مسائل ویژه و استثنایی کشورهای دیگر ارائه شود با استقبال روبه‌رو خواهد بود. به این ترتیب، سفرنامه حکم زندگینامه‌ متحرکی را می‌یابد که قادر است اطلاعات متفاوتی را در اختیار خوانندگانش قرار دهد.
میرصادقی که با روابط عمومی سومین جشنواره سفرنامه‌نگاری ناصرخسرو قبادیانی گفت‌وگو می‌کرد اظهار کرد: سفرنامه در کشورهای دیگر همچنان با استقبال خوانندگان مواجه است و خواستار دارد اما در کشور ما که یک مقدار گرفتاری‌های عمومی زیاد است و مردم بیشتر دنبال معیشت زندگی هستند، این کنجکاوی درباره کشورهای دیگر چندان وجود ندارد و اگر خوانندگانی مایل به کسب این اطلاعات باشند، به اینترنت بسنده می‌کنند.
سومین جشنواره سفرنامه نگاری ناصرخسرو در خردادماه در بخش‌های مختلف عکس، فیلم، سفرنامه‌ مکتوب، سفرنامه‌ صوتی و سفرنامه‌ مجازی برگزار می‌شود.


سفرنگاری به رونق گردشگری فرهنگی کمک می کند

۱۹ فروردین ۱۳۹۳

دبیر سومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو معتقد است: با سفرنگاری می‌توانیم داده‌های مختلفی که در مناطق گوناگون وجود دارد را گردآوری کنیم؛ جاذبه‌های تاریخی و طبیعی و فرهنگی را به یکدیگر بشناسانیم و سطح آگاهی عمومی را بالا ببریم و بکوشیم تا سفر تنها جنبه تفریحی نداشته باشد و وسیله‌ای برای افزایش درک و آگاهی ما باشد .
رضا دبیری‌نژاد، دبیر سومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو در گفتگو با خبرگزاری مهر به این ‌که سفرنگاری، خاطرات سفر را هم شامل می‌شود اشاره و بیان کرد: سفر، به نوعی، تجربه کردن مکان‌های متفاوت در زمان‌های مختلف است. روزگاری، سفرکردن، کار بسیار دشوار و زمان‌بری بود. مسافران با اسب و شتر و قاطر سفر می‌کردند و دیده‌ها و تجربیات خود را به شکل مکتوب درمی‌آوردند؛«سفرنامه ناصرخسرو»، برجسته‌ترین نمونه در این زمینه است. اما امروز سفر کردن، آسوده شده و مستندنگاری تنها به نوشتن تجربیات سفر محدود نمی‌شود.
او توجه به سفرنگاری‌های مجازی را ضروری دانست و افزود: امروز با پیشرفت وسایل ارتباط جمعی با فیلم و عکس و حتی ضبط صدا نیز می‌توان به سفرنگاری پرداخت. حتی می‌توان از فضاهای مجازی بهره جست و خاطرات و تجربیات سفر را به صورت آنلاین منتشر کرد. در روزگاران گذشته، سفرنامه‌نویسانی چون ناصرخسرو نیازمند پرداختن به جزییات و توصیف دقیق مکان‌های رمختلف بودند اما امروز عکس و فیلم بهتر از هر نوشته‌ای می‌تواند یک مکان یا یک رویداد را به تصویر کشد باید ببینیم از سفرنگاری خود چه انتظاری داریم و بسته به آن از ابزارهای گوناگون بهره ببریم چون هر ابزار و روشی، قابلیت‌های منحصر به فرد خود را دارد.
دبیری‌نژاد، سفرنگاری را راهی برای بالابردن سطح درک و دانش گردشگران و رونق گردشگری فرهنگی دانست و افزود: همگانی شدن سفرنگاری، اتفاق خوشایندی است چون با این روش می‌توانیم داده‌های مختلفی که در مناطق گوناگون وجود دارد را گردآوری کنیم؛ جاذبه‌های تاریخی و طبیعی و فرهنگی را به یکدیگر بشناسانیم و سطح آگاهی عمومی را بالا ببریم و بکوشیم تا سفر تنها جنبه تفریحی نداشته باشد و وسیله‌ای باشد برای افزایش درک و آگاهی ما. این‌گونه است که به شکل‌گیری و رونق گردشگری فرهنگی کمک می‌کنیم.
دبیر سومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو به دو بخش مختلف جشنواره اشاره و بیان کرد: جشنواره دو بخش مختلف را در برمی‌گیرد. یک بخش قالبی جشنواره است که به قالب‌هایی چون نوشته، عکس، فیلم، صوت و وبلاگ‌نویسی می‌پردازد و بخش ویژه جشنواره نیز به سه بخش کودک و نوجوان، سفرنامه‌های نوروزی و تورکارگاهی می‌پردازد. قرار است در طول روزهای جشنواره، از 17 تا 27 خردادماه، تورهای تهران‌گردی برگزار شود و شرکت‌کنندگان در آن عکس و فیلم و نوشته تهیه و در جشنواره شرکت کنند.
منبع : خبرگزاری مهر


فراخوان بخش کودک و نوجوان سومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو

فراخوان بخش کودک و نوجوان سومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو منتشر شد.
به کجا سفر کرده‌اید؟
در سفر چه دیده‌اید که در یادتان مانده است؟
آیا از سفرتان، سفرنامه، نوشته، عکس یا فیلمی تهیه کرده‌اید؟
سفر بعدی، فرصت خوبی است تا خاطره‌هاتان را با نوشتن، یا هر روش دیگری که دوست دارید، مثل: فیلم، عکس، نقاشی، ثبت کنید و تا پایان فروردین ماه ۱۳۹۳ برای «سومین جشنواره سفرنگاری ناصر خسرو» بفرستید.
«سومین جشنواره سفرنگاری ناصر خسرو»، بخشی ویژه را به کودکان و نوجوانان اختصاص داده است. علاقه‌مندان بین ۸ تا ۱۵ سال می‌توانند آثار خود با موضوع سفر را برای این بخش از جشنواره بفرستند. فقط یادتان باشد که اگر می‌خواهید در این جشنواره شرکت کنید، ابتدا خودتان یا با کمک والدین یا دوستانتان در سایت جشنواره ثبت‌نام کنید. همچنین آثاری که برای جشنواره ارسال می‌کنید، با مشخصات کامل خودتان، یعنی: نام و نام خانوادگی، شماره تماس و سنتان همراه باشد و بنویسید که برای بخش کودک و نوجوان جشنواره فرستاده‌اید. هر نفر می‌تواند حداکثر با سه اثر در جشنواره شرکت کند.
منتظر آثار خوبتان هستیم.
لینک خبر


فراخوان عکس سومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو

11 مرداد 1393

سومین جشنواره سفرنگاری ناصر خسرو با هدف گسترش فرهنگ ثبت و انتقال تجربه سفر و با در نظر گرفتن جایگاه عکس به عنوان یکی از مهم‌ترین اشکال سفرنگاری از زمان ابداع عکاسی تا به امروز، در خرداد ماه ۱۳۹۳ خورشیدی برگزار می‌شود.
جشنواره سفرنگار از مشارکت تمام عکاسان آماتور و حرفه‌ای در این جشنواره استقبال می‌کند.
ضوابط کلی شرکت در جشنواره:

۱- هر شرکت کننده می‌تواند دو مجموعه عکس ارسال کند و هر مجموعه باید شامل حداقل ۵ و حد اکثر ۱۲ عکس باشد.
۲- عکس‌ها باید به صورت فایل دیجیتال و با فرمت TIFF یا JPG، وضوح تصویرdpi ۳۰۰ و سایز ۳۰ سانتیمتر (در ضلع کوچک) ارسال شود.
۳- کلیهٔ عکس‌های ارسالی باید شامل زیرنویس در مورد زمان و مکان عکس‌برداری و نحوهٔ عکاسی (توضیحی مختصر در مورد چرایی وچگونگی آن) باشد و همچنین نوشتن توضیحی کلی دربارهٔ هر مجموعه نیز الزامی است، که هر دو باید در قالب یک فایل و با فرمت word ۲۰۰۳ و یا word ۲۰۰۷ به همراه مجموعه ارسال شود.
۴- شرکت‌کنندگان می‌توانند به یکی از روش‌های ارسال از طریق وب‌سایت سفرنگار یا ارسال پستی، آثار خود را به همراه فایل متنی که حاوی اطلاعات فردی (نام، نام‌خانوادگی، سال تولد، نام پدر، نشانی دقیق پستی، کدپستی ده رقمی، شماره تلفن تماس و نشانی ایمیل) برای جشنواره بفرستند.
۵- لازم است برای نام‌گذاری فایل‌ها، حتماً از کاراکترهای انگلیسی استفاده کرده و از الگوی زیر پیروی کنید. از چپ به ترتیب نام و نام‌خانوادگی، شماره مجموعه و شماره عکس در مجموعه.
به عنوان مثال عکس پنجم از مجموعه دوم علی ابراهیمی این‌گونه نام گذاری می‌شود: Aliebrahimi2-5. jpg
۶- حق استفاده از عکس‌های ارسالی با رعایت تمام حقوق عکاس برای برگزارکنندهٔ جشنواره محفوظ است.
۷- ارسال عکس به منزلهٔ قبول شرایط و مقررات مسابقه است.
۸- عکس‌ها باید در زمان تعیین شده و با رعایت ضوابط ذکرشده ارسال شوند.
۹- تصمیم‌گیری در مورد مسائل پیش‌بینی نشده بر عهدهٔ برگزار کنندهٔ جشنواره خواهد بود.
آثار توسط گروهی از متخصصین حوزه عکاسی و سفر داوری خواهند شد.
عکس‌های برگزیده، در نمایشگاهی به نمایش گذاشته خواهد شد.
آخرین مهلت ارسال آثار ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ است.
لینک خبر


فراخوان بخش وبلاگ و مجازی سومین جشنواره سفرنامه نگاری ناصرخسرو

وبلاگ نویسان و تمام سایت هایی که به سفرنگاری در فضای مجازی پرداخته اند، می توانند در بخش مجازی این جشنواره شرکت نمایند. علاقه مندان به شرکت در بخش مجازی می بایست یک تا سه اثر سفرنگاری خود که در یکی از فضاهای مجازی اعم از وبلاگ و یا سایت ها منتشر شده اند را با قید نشانی محل انتشار به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.
ضوابط جشنواره:
- شرکت‎کنندگان می‎بایست به سایت جشنواره (www.safarnegar.com) مراجعه نموده، فرم ثبت‌نام در جشنواره را پر کنند. لازم به ذکر است آثاری که خالق آن‌ها در سایت جشنواره ثبت‌نام نکرده‌اند، داوری نخواهند شد.
- تعداد ارسال آثاری به بخش وبلاگ جشنواره حداکثر سه اثر است.
- شرکت علاقمندان در چند بخش ممنوعیت ندارد.
- اولویت در انتخاب، نمایش و داوری با آثاری است که مستند و دارای زمان و مکان مشخص باشند.
- سفرنامه‌ها می بایست شامل ویژگیهای زیر باشند :
• قابلیت درک همگانی و القاء تجسم قوی و دریافت حس خوبی از سفر در ذهن مخاطب
• ارائه اطلاعات پیرامون موقعیت جغرافیایی ، مسائل فرهنگی و اجتماعی
• استفاده از تصاویر و واقعی بودن سفر
• نگارش زیبا و روایت گونه بودن سفرنامه
گاهشمار جشنواره:
آخرین مهلت دریافت آثار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۳
داوری آثار از ۲ اردیبهشت
افتتاح جشنواره و شروع برنامه نمایشگاهی و جلسات نمایش آثار: از ۱۷ تا ۲۷ خرداد
لینک خبر
نشاني دبيرخانه‌:
تهران، خیابان آفریقا (جردن)، نبش خیابان طاهری، ساختمان تجارت ایرانیان، طبقه 4، واحد 6،
کد پستی: 44835 19669
تلفن: 26212446
آدرس ایمیل: info@SafarNegar.com

مجری و برگزار کننده

کلیه حقوق سایت برای شرکت زورق محفوظ است.